آب ناجی زندگی است .صرفه جویی در بخش کشاورزی تنها راه نجات از بحران .قطرات آب در طبیعت مانند قظرات خون در رگ .نحات آب هدیه ی زندگی به آیندگان است نشست زمین - ناجیان آب کشاورزی
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
 
ناجیان آب کشاورزی
همه باهم حیات را به زمین برگردانیم

نشست زمین، نتیجه خالی شدن منابع آب زیر زمینی... 

 

 

نشست پدیده ای است که در اثر آن سطح زمین به صورت تدریجی و در برخی موارد به طور ناگهانی فرو می نشیند، این نشست باعث ایجاد ترک و شکاف هایی در زمین شده و باعث تاثیر بر روی الگوی جریان های زیرزمینی و سطحی، تغییر کیفیت آب های زیرزمینی، تغییر شکل  سطح زمین، سیل خیزی منطقه و ... می شود، به طوری که این تغییرات و عوامل خسارات جدی به  مناطق شهری، صنعتی و کشاورزی وارد می کند. عوامل متعددی از جمله: آب شدن یخ ها، حرکت آرام زمین، خروج گدازه از دهانه آتشفشان ها و فعالیت های انسان شامل عملیات بهره برداری از معادن، برداشت آب های زیرزمینی واستخراج نفت، باعث ایجاد نشست زمین می شوند، مهمترین عامل نشست زمین در کشور ما افت شدید سطح سفره های آب زیرزمینی می باشد.

 

                             

 
استفاده بیش از حد از سفره‌های آب زیرزمینی در دشت مشهد، مخصوصاً در بخش کشاورزی، باعث نشست زمین در این دشت شده است، در سالهای اخیر، دشت مشهد بیش از یک متر نشست داشته است، به طوری که در بعضی از مناطق این مسئله خسارات جبران ناپذیری را به ساختمان­ها و مناطق مسکونی، راه­ها و تاسیسات و... وارد آورده است.   
منبع :


سه‌شنبه 23 فروردین‌ماه سال 1390 :: 05:35 ق.ظ ::  نویسنده : ناجیان آب
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 118614

                    
 
 
 
log