آب ناجی زندگی است .صرفه جویی در بخش کشاورزی تنها راه نجات از بحران .قطرات آب در طبیعت مانند قظرات خون در رگ .نحات آب هدیه ی زندگی به آیندگان است هیدرو پولیتیک یا سیاست آبی - ناجیان آب کشاورزی
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
 
ناجیان آب کشاورزی
همه باهم حیات را به زمین برگردانیم

 

محدودیتهای استفاده از آب باعث شکل گیری روابط سیاسی میان دولتها با ملتها ویا دولتها با دولتها میشود.

کمبود آب که ، در منطقه خاور میانه به گونه ای روز افزون خودنمایی دارد ، شرایطی فراهم آورده است که استفاده از آب یا اجازه عبور آب از مرزهای بین المللی به گونه ای روز افزون بر روابط سیاسی دولتها و ملتهای خود و روابط کشورها با یکدیگر (موضوع آب میان ترکیه ، سوریه،اسرائیل،عراق و لبنان)اثر میگذارد.مشکلات مربوط به آب دریاچه جلیله در پای بلندی های جولان وحساسیت های حیاتی که بازگرداندن همه جولان به سوریه برای اسرائیل میآفریند. هیدرو پولیتیک همکاری میان ایران و شوروی پیشین و جمهوری آذربایجان کنونی در مسیر رود مرزی ارس وجود داشته و دارد. دشواریها در روابط ایران و افغانستان در مورد هیرمند وجود دارد ،مثالهای زنده دیگری از هیدرو پولیتیک مثبت و منفی در اطراف ایران است. 

بنا بر نظریه برخی از دانشمندان علم سیاست جنگهای دهه آینده بر روی منابع آب خواهد بود.این موضوع نشان دهنده آن است که، در آینده علاوه بر مناقشات برای به دست آوردن منابع سوخت، جنگهای جدیدی برای به دست آوردن منابع آب در جهان رخ خواهد داد . طبق آمار جهانی کشور ما جزع کشورهای بیابانی (واقع در کمربند خشک )محسوب میشود.ایران جزع کشورهای کم آب دنیا است.

بنا بر این ما باید مدیریت کارآمدی در امر منابع و مسائل آب در ایران داشته باشیم به طور مثال ما میتوانیم آب های سطحی را توسط سدها و دریاچه های مصنوعی در سطح زمین ذخیره سازی نماییم .همچنین ما میتوانیم آب های مازاد را که در فصلهای غیر کشاورزی به هدر میرود را به سمت سفره های زیر زمینی هدایت کرده و ذخیره کنیم .

لازم  به یادآوری است که کشور ما جزع کم آبترین کشورهای جهان است و جای تعجب است که میزان مصرف متوسط آب در کشورمان از میزان مصرف متوسط جهانی بیشتر است.

در پایان حدیثی از پیامبر (ص)نقل مینمایم که

 ایشان میفرمایند :اصراف کار ؛ همیشه فقیر و محتاج است. 

  

نویسنده:محمد صالح گرامی
چهارشنبه 24 فروردین‌ماه سال 1390 :: 03:04 ق.ظ ::  نویسنده : ناجیان آب
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 118614

                    
 
 
 
log