آب ناجی زندگی است .صرفه جویی در بخش کشاورزی تنها راه نجات از بحران .قطرات آب در طبیعت مانند قظرات خون در رگ .نحات آب هدیه ی زندگی به آیندگان است برخی اصطلاحات متداول در بحث منابع آب زیر زمینی - ناجیان آب کشاورزی
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
 
ناجیان آب کشاورزی
همه باهم حیات را به زمین برگردانیم

 

 

دشت آزاد : در دشت­های آزاد با گرفتن مجوز امکان حفر چاه جدید وجود دارد. اما باید در نظر داشت که برداشت از این دشت ها باید به گونه ای صورت پذیرد که از تبدیل شدن به دشت ممنوعه و ممنوعه بحرانی جلوگیری شود.

دشت ممنوعه: در دشت­هایی که ممنوعه اعلام می­شود با توجه به افت سطح آب زیرزمینی در آن­ها، اجازه حفر چاه جدید داده نمی­شود. و برداشت ها باید طبق قوانین تعیین شده انجام پذیرد.

3دشت ممنوعه بحرانی: در دشت­های ممنوعه بحرانی سطح آب زیرزمینی افت شدیدی داشته و برداشت از این دشت­ها حتی از چاه­هایی که مجوز دارند با احتیاط و به اندازه­های تعیین شده صورت می­گیرد. متاسفانه وضعیت این دشت ها را نمی توان به حالت اولیه بازگرداند و با اتخاذ تدابیر حفاظتی تنها می توان از بدتر شدن وضعیت این دشت ها جلوگیری نمود.

برداشت بی رویه از سفره­های آب زیرزمینی، این منابع گران­بها را در معرض بحران جدی قرار داده است. استان خراسان رضوی به 36 دشت آبی تقسیم می­شود. از این تعداد فقط 3 دشت آزاد می باشد، تعداد دشت­های ممنوعه 20 و ممنوعه بحرانی 13 دشت اعلام شده است.سه‌شنبه 3 خرداد‌ماه سال 1390 :: 04:41 ق.ظ ::  نویسنده : ناجیان آب
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 118614

                    
 
 
 
log